Co warto wiedzieć o kotach perskich kameo?

Marzeniem wielu hodowców było uzyskanie kota o różowym zabarwieniu futra. Dlatego też w latach 60-tych XX wieku amerykańscy hodowcy bardzo się ucieszyli, kiedy w trakcie realizacji programów hodowlanych z kotami perskimi szynszylowymi i srebrzystymi cieniowanymi pojawiły się w miocie młode z brzoskwiniowo zabarwionymi końcami włosów.

O kotach perskich kameo

Początkowo uważano je za dymne, jednak wkrótce stwierdzono, że się od nich różnią, mianowicie – w przeciwieństwie do kotów dymnych – mają obrzeżone lusterko nosa. Długo trwało zanim ostatecznie uznano nową odmianę. Nastąpiło to dopiero na początku lat 80-tych XX wieku, kiedy dopuszczono odmiany kameo do udziału w czempionatach. Należy wiedzieć, że kameo są kotami, u których rudo lub kremowo zabarwione końce włosów kontrastują z białym podszyciem. Oczywiście tego typu rasy kotów również należy w odpowiedni sposób przyjąć w domu – sprawdź więcej tutaj: https://puppies.pl/jak-przyjac-w-domu-kota/. W hodowli i wystawiennictwie rozróżnia się dwie podstawowe odmiany: kameo cieniowane mają intensywniej zabarwione końce włosów, przy czym ciemniej zabarwiona jest mniej więcej 1/3 całej długości włosów, kameo muszlowe (shell) mają ciemniej zabarwioną tylko 1/8 długości włosów.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

U wszystkich kotów kameo istotne jest to, aby długość ciemniejszych końców włosów i ich rozmieszczenie na futrze były równomierne i aby barwa na całym ciele wraz z ogonem była jednolita, bez plam, co wywołuje wrażenie koloru różowoczerwonego. Oprócz już klasycznych persów kameo, tzn. rudego i kremowego, w ostatnim czasie coraz większego znaczenia nabierają persy szylkretowe, z których cieniowane i muszlowe lub niebiesko-kremowe są szczególnie cenione u samic i stanowią idealny materiał hodowlany.

Dodatkowa uwaga – trzeba wiedzieć, że persy kameo cieniowane rude należą do późno wyhodowanych odmian z ciemniejszymi końcami włosów; przy skórze mają włosy białe, na końcach rude. Wysokiej klasy koty według wzorca przyjętego w USA są jeszcze rzadkością w tej odmianie.