Gołąb hodowlany – wołżański barwnopierśny

Wołżański czerwonopierśny jest jednym z przedstawicieli licznej i niezwykle dekoracyjnej rodziny gołębi rosyjskich lotnoozdobnych. Ze względu na wygląd i specyficzne cechy rasowe został zaliczony do grupy gołębi postawnych pulsujących. Jest to gołąb średniej wielkości (im mniejszy, tym lepszy), z szeroką, uniesioną i wypukłą piersią, zwisającymi skrzydłami, podniesionym, szerokim ogonem, na którego końcu znajduje się poprzeczna biała wstęga. Wyróżnia się sroczym rysunkiem i paradną postawą.

Jaka jest historia tej rasy?

Należy wiedzieć, że gołębie te zostały wyhodowane na początku XX wieku w miastach nad środkową Wołgą. Dostępne źródła podają, że w powstaniu tej rasy udział mają gołębie rżewskie wstęgowe, kazańskie pulsujące oraz inne barwne gołębie z grupy postawnych kiwających głową, zwanych po rosyjsku kaczunami, a wywodzące się z północnego Kaukazu. Ostatnio na stronie https://ostrowiecinfo.pl/ ukazał się artykuł, jakoby gołębie tej rasy widziane były nad Ostrowcem Świętokrzyskim. Jednak czy jest to prawda?

Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy:

  1. Brew – delikatna, wąska, jasna.
  2. Oczy – rubinowoczerwone, dość duże, wyraziste.
  3. Głowa – średniej wielkości, zaokrąglona, gładka.
  4. Szyja – szeroka u nasady, płynnie zwężająca się ku głowie, lekko odchylona do tyłu, pulsująca, kiedy gołąb jest w stanie wzburzenia.
  5. Upierzenie – obfite, średniej długości, miękkie, dość dobrze przylegające do ciała.
  6. Nogi – krótkie, średnio opierzone (małe łapcie 3-6 cm); pazurki jasne.
  7. Pierś – szeroka, wypukła, zaokrąglona, lekko uniesiona.
  8. Dziób – cielistoróżowy, u nasady pogrubiony, średniej długości; woskówki małe, dobrze przylegające, biało przypudrowane.
  9. Plecy – szerokie w ramionach, bardzo krótkie (im krótsze, tym lepsze).
  10. Ogon – skrócony; o 14-18 sterówkach, szeroki, wysoko uniesiony, płaski, bez luk pomiędzy sterówkami.
  11. Skrzydła – skrócone; końce nisko opuszczone (niemal dotykają podłoża), o szerokich i sprężystych lotkach.
  12. Rodzaje kolorów – występują tylko z rysunkiem sroczym w odmianach: czerwonej, żółtej, czarnej i niebieskiej; barwa intensywna i nasycona; na szyi metaliczny połysk.

Należy wiedzieć, że gołębie wołżańskie są dość płodne, posiadają dobry instynkt macierzyński, jednak ich hodowla nie należy do najłatwiejszych. Dość trudne jest otrzymanie prawidłowego rysunku, który nie zawsze dziedziczy się zgodnie z oczekiwaniem hodowców. Gołębie te wymagają też suchych i czystych gołębników.