Szczotki do czyszczenia konia – jakie są rodzaje i dlaczego warto szczotkować konia?

Podczas pielęgnacji i czyszczenia konia można nawiązać ze zwierzęciem bliższą więź i wzmocnić wzajemne zaufanie. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie i szczotkowanie powinny być wykonywane przed każdą jazdą i trwać co najmniej 30 min.

​Jakie są rodzaje szczotki do czyszczenia konia

Pierwszym rodzajem szczotki do czyszczenia konia, który jest używany tuż po tym jak zwierzęta wracają z padoku, jest twarda szczotka lub szczotka ryżowa. Posiada ona długie i twarde włosy, które doskonale zbierają z konia warstwy kurzu i piasku. Czyszczenie należy rozpoczynać od lewej strony, od szyi aż do zadu. Oprócz szczotkowania tułowia konia, szczotka ryżowa nada się również do wyczesania grzywy i ogona.

Kolejnym rodzajem szczotki do czyszczenia konia jest szczotka miękka. Posiada ona naturalne włosie i jest kolejnym etapem czyszczenia, po użyciu zgrzebła. Miękką szczotką należy wyczesać konia w miejscu, w którym znajdowało się siodło, popręg oraz ochraniacze, a także jego uszy i głowę.

Przed użyciem szczotki do wyczesania grzywy i ogona konia, należy delikatnie rozczesać te partie palcami, wyjmując z nich słomę, patyczki i wszystko inne, co mogło się wplątać. Jeśli rozczesywanie nie wychodzi, a włosy konia są zbyt skołtunione, można ułatwić sobie pracę używając specjalnych, silikonowych preparatów.

​Dlaczego warto szczotkować konia?

Dokładne szczotkowanie zwierzęcia nie tylko wpływa pozytywnie na jego sierść i pomaga nawiązać lepszą relację jeźdźca z koniem, ale również umożliwia lepsze i dokładniejsze przyjrzenie się każdemu fragmentowi ciała np. ze szczotkami od https://konik.com.pl/zestawy-szczotek. Dzięki temu jeździec ma szansę zauważyć rany i otarcia, a także zaobserwowanie inne dolegliwości.

Dbanie o komfort swojego zwierzęcia jest bardzo ważne. Zaniedbany, brudny koń nie będzie szczęśliwy. Ważną kwestią jest również zadbanie, aby koń miał własne przyrządy do czyszczenia, ponieważ używanie tych samych szczotek do kilku koni może skutkować przenoszeniem się między nimi chorób skórnych.