Ciekawostki o surykatkach

Surykatki są odporne na jad

Surykatki potrafią wytrzymać ukąszenie niektórych rodzajów jadowitych węży. Biolodzy odkryli, że są one odporne na jad niektórych węży, ponieważ należą do rodziny mangust. W niektórych częściach świata ludzie cenią mangusty jako strażników domów, ponieważ potrafią one zwalczać śmiertelnie niebezpieczne węże, np. kobry. Po ugryzieniu przez kilka godzin źle się czują, ale zawsze są w stanie w pełni wyzdrowieć.

Surykatki wykazują agresję i dużą determinację, gdy są głodne

Surykatki mogą wyglądać absolutnie uroczo, ale prowadzą nieco bardziej niebezpieczne i agresywne życie. Na przykład: opracowali technikę manipulowania jadem znajdującym się w skorpionach, którymi się żywią. Kiedy skorpion widzi surykatkę, szybko rusza, by ją zabić. Skorpion może być świadomy, że surykatka jest w pobliżu, ale łapie ona pajęczaka tak szybko, że nie może go nawet zaatakować. Najpierw surykatka gryzie żądło skorpiona i odrzuca je. Bez ogona skorpion nie może atakować swoim jadem. Jednak w jego egzoszkielecie nadal będzie znajdował się jad. Aby to zwalczyć, surykatki nauczyły się trzeć skorpiony w piasku, aby usunąć resztki jadu. I obiad jest gotowy!

Surykatki są bardzo inteligentne

Surykatki są o wiele mądrzejsze niż na to wyglądają. Ostatnie badanie wykazało, że stosują one złożone skoordynowane zachowania, dorównujące zachowaniom szympansów, pawianów, delfinów, a nawet ludzi. Rozwiązują zadania z pomocą swojej grupy, ale także z nutką samodzielnego myślenia. W badaniu widziano surykatki zaangażowane w szeroką gamę społecznych i aspołecznych zachowań związanych z rozwiązywaniem zadań. Warto wiedzieć, że surykatki możesz zaobserwować na własne oczy w ogrodzie zoobotanicznym w Toruniu.

Surykatki to zwierzęta wszystkożerne!

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że surykatki są wszystkożerne: jedzą owoce i warzywa, a także zwierzęta. W przeciwieństwie do ludzi nie posiadają nadmiaru zapasów tkanki tłuszczowej, dlatego żerowanie w poszukiwaniu pożywienia jest czynnością ciągłą. Ich dieta składa się głównie z owadów, które wywęszą za pomocą nadmiernie rozwiniętego zmysłu węchu. Zjadają również małe gryzonie, owoce, ptaki, jaja, jaszczurki, jadowite skorpiony, a także węże.

Surykatki żyją na wszystkich rodzajach pustyń

Surykatki żyją wszędzie na pustyni Kalahari w Botswanie, na dużej części pustyni Namib w Namibii oraz w południowo-zachodniej Angoli i RPA.