Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas nocnych spacerów?

Spacer po zmroku często jest koniecznością. Zimą, gdy przez sporą część doby panują ciemności, trudno jest znaleźć inną porę na dłuższe wyjście z psem. Z kolei latem spacery w nocy pozwalają na złapanie oddechu i odpoczynek od uciążliwych upałów. Warto jednak pamiętać o trzymaniu się pewnych zasad podczas wędrówek po zmroku. Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas nocnych spacerów?

Dlaczego nocne spacery z psem są bardziej niebezpieczne?

Choć spacerując nocą możemy często cieszyć się pustym osiedlem, bez innych spacerowiczów czy psów-podbiegaczy, takie wieczorne wyjścia wymagają od nas większej uważności. Musimy pamiętać, że to właśnie na naszych barkach, jako opiekunów, spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa zarówno nam samym, jak i naszemu pupilowi. Nocą wyzwanie to może być trudniejsze niż w ciągu dnia.

Ze względu na panujący mrok ciężko jest nam zauważyć ewentualne zagrożenia, a często nawet zauważyć własnego psa. Jeśli nie zadbamy o jego dobrą widoczność, możemy łatwo „zgubić” czworonoga w ciemności, zwłaszcza jeśli poruszamy się w terenie słabo oświetlonym.

Noc to również czas, w którym z ukrycia wychodzą różne dzikie zwierzęta. Zarówno na terenach wiejskich, jak i na miejskich blokowiskach po zmroku można spotkać lisy, dziki, jeże, kuny i wiele innych stworzeń. Niektóre takie spotkania mogą być niebezpieczne dla naszego pupila i przedstawicieli dzikiej przyrody. Wymaga to od nas posiadania oczu dookoła głowy i pozostawania czujnym w trakcie spaceru.

Nocny spacer z psem – widoczność przede wszystkim!

Nawet dzieci uczy się, że przemieszczając się po zmroku należy mieć ze sobą odblaski, które umożliwią nam lepszą widoczność. Dlaczego więc tak wiele osób zapomina o tym w przypadku naszych czworonogów? Podczas spacerów z psem w nocy warto zadbać o to, by był on dobrze widoczny zarówno dla nas, jak i dla innych.

Oprócz kamizelki odblaskowej, derki czy kombinezonu wyposażonego w elementy odblaskowe, warto zaopatrzyć się również w lampki LED doczepiane do obroży lub szelek. Dzięki temu pies będzie dobrze widoczny nie tylko w momencie, gdy skierujemy na niego światło latarki czy reflektora.

Dobrym pomysłem może być również obroża z elementami odblaskowymi. Czasem może zdarzyć się, że zmrok zastanie nas w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką akcesoriów odblaskowych i lampek. Wówczas, w sytuacji awaryjnej obroża z odblaskami daje nam namiastkę bezpieczeństwa, ponieważ pies ma ją na sobie zawsze, nie tylko podczas wieczornego wyjścia z domu.

Dodatkowo zawsze podczas nocnych spacerów warto mieć ze sobą latarkę, która umożliwi nam lepszą widoczność. Jeśli korzystamy ze smyczy automatycznej, możemy zakupić niewielką latarkę montowaną bezpośrednio do Flexi. W innym wypadku może być mała latarka schowana w kieszeni lub czołówka.

Spacer nocą tylko na smyczy

Ograniczona widoczność spowodowana wszechobecną ciemnością powinna wzmagać naszą czujność. Podczas spacerów z psem nocą obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zarówno w stosunku do naszego czworonoga, jak i w stosunku do otoczenia. Oznacza to, że wychodząc na spacer po zmroku zawsze powinniśmy mieć psa na smyczy.

Dzięki temu nie stracimy psa z oczu i zapobiegniemy nagłym sytuacjom takim jak wbiegnięcie na ulicę czy zbytnie oddalenie się psa od nas. Unikniemy również niekontrolowanych spotkań z dzikimi zwierzętami, które łatwo mogłyby doprowadzić do tragedii.

Na czas wieczornych spacerów lepiej zrezygnować z linek treningowych na rzecz zwykłej smyczy miejskiej lub przepinanej o długości do 3,5m. Dobrą opcją może być także smycz automatyczna, pod warunkiem że pies potrafi z niej korzystać.