opieka-pies

Planujesz wziąć psa pod opiekę? Sprawdź jak go wychować

Marzeniem wielu dzieci jest posiadanie psa w domu. Bardzo często na prośbę dzieci przystają i rodzice. Jednak w momencie, gdy w domu pojawia się szczeniak, to poszczególni członkowie rodziny wymigują się od obowiązków związanych z psem. Dlatego warto już od samego początku zdobyć wiedzę na temat tego, jak wychować psa, aby nie sprawiał on trudności podczas dnia codziennego.

Podstawowe zasady przy wychowywaniu psa

W obecnych czasach wcale nie trzeba szukać zawodowego behawiorysty. Dlaczego? Chociażby dzięki takim artykułom jak ten możemy posiąść naprawdę cenną wiedzę w tym temacie. A jest ona niezbędna, aby szybko i odpowiednio wychować psa. Jeśli chcemy, aby to pies podlegał naszym zasadom, a nie na odwrót, to koniecznie powinniśmy wytresować psa według porad i wskazówek profesjonalistów. Jak więc wychować psa? O czym pamiętać?

Przede wszystkim warto nauczyć podstawowych zasad naszego pupila. Takie komendy jak „siad”, „przynieś”, „spokój”, „łapa”, „do siebie” i tym podobne wyrażenia powinny być mu znane. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy wykazywać się nerwowością w stosunku do zwierzęcia. Pies musi czuć się dobrze w naszym otoczeniu. Dlatego wskazane jest zachowanie spokoju i kontroli nad całą sytuacją. Przyda nam się również pozytywne nastawienie, ponieważ nauka psa będzie przebiegać znacznie sprawniej.

Unikalne ciekawostki i fachowe porady o różnych gatunków zwierząt znajdują się także na innej naszej stronie. Możesz się tutaj dowiedzieć m.in. czy kruki są mądrzejsze od małp.

Wzmocnij psa w pozytywny sposób

Podczas nauki psa warto pamiętać, że musimy wzmacniać w nim dobre zachowania. Dlatego jeśli nauczyć swojego pieska podawania łapy lub aportowania, to warto od razu wzmacniać te dobre zachowania, aby przerodziły się w nawyk. Jak to zrobić? Po prostu stosuj techniki polegające na pozytywnym wzmocnieniu. Mowa tutaj o tym, aby zawsze po dobrym uczynku pochwalić psa, pogłaskać, dać mu zabawkę lub dobrą przekąskę. Forma nagrody, którą otrzyma pies po dobrym zachowaniu może być różna. Musimy jednak pamiętać, aby wzmacniać pozytywne zachowania. Dzięki temu nauka psa będzie przebiegać sprawniej, a on sam szybciej złapie co robi dobrze, a co robi źle.