Obecność zwierząt w wychowaniu dzieci

Zwierzęta w naszych domach są już od wieków. Zazwyczaj traktujemy ich jak członków rodziny, dbamy o nich, cieszymy się z ich postępów w wychowaniu, nagradzamy dobre zachowania i smucimy się, gdy odchodzą nierzadko je opłakując. Trzeba powiedzieć, że obecność zwierząt w naszym życiu wnosi wiele kolorytu. Dlaczego warto posiadać zwierzęta mając dzieci? Jaki ma to wpływ na ich wychowanie? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w naszym artykule, do lektury którego zapraszamy.

Troska

Obecność zwierząt w przypadku posiadania dzieci uczy nasze pociechy troszczyć się o nie poprzez czy to wyjścia na spacer, czy nawet w takiej prostej czynności jak podanie im jedzenia. Może wydawać się to błahe, jednak takie podejście pomaga dzieciom i w przyszłości będą mieć więcej troski dla drugiego człowieka.

Troska o zwierzę objawia się również w miłości do niego. Z racji tego, że zwierzęta nie mówią, to ludzie bardzo często przypisują im słowa, które "mogłyby" powiedzieć i jeszcze chętniej je do siebie przytulają, całują czy też w inny sposób wyrażają swoje uczucia.

Przy wychowaniu zwierząt obecność dzieci ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ przygotowuje ich do życia w przyszłości, gdy będą mieli własne dzieci i będą w większym stopniu odpowiedzialni za swoje życie.

Współczucie

Małe dzieci z reguły są bardzo nieskalane i niewyrachowane i nie potrafią kłamać i całym sobą przeżywają wszystko to, co się dzieje dookoła nich. Zwierzęta podobnie jak ludzie cierpią i czasem trzeba odwiedzić weterynarza, gdy źle się czują, a takim wizytom zawsze towarzyszy stres. Nie inaczej jest z uczuciami dzieci, które bardzo przeżywają cierpienia swoich ukochanych zwierzątek.

Sama więź ze zwierzęciem buduje się z gdy trzeba z nimi wychodzić na dwór czy też pozwala się spać w jednym łóżku. Warto powiedzieć, że nawet takie drobne gesty jak przytulenie zwierzaka uczy dziecka miłości do innych istot i niewątpliwie sprawia, że złe instynkty odchodzą w zapomnienie.

Odpowiedzialność

Jest to najważniejszy edukacyjny aspekt posiadania zwierząt. Dziecko już od początku powinno wiedzieć czym jest odpowiedzialność, bo jest to cecha, która jest potrzebna każdemu człowiekowi do życia. Czym wcześniej się ją nabędzie, tym w większym stopniu będzie można zaplanować swoje życie.

Odpowiedzialność świetnie odnosi się do zwierząt, bo zdarza się, że dzieci zaczynają się buntować, jednak praktycznie zawsze chętnie wychodzą z psami, bo widzą realną potrzebę takiego zwierzęcia i wiedzą, że jeżeli z nim nie wyjdą, to zwierzę załatwi się w domu, a tego nikt by nie chciał. Przede wszystkim dzieci uczą się odpowiedzialności poprzez to, że muszą na chwilę odejść od przyjemności w postaci grania na komputerze, czy to zabawy na podwórku, bo muszą na chwilę wyprowadzić zwierzę. Jest to bardzo zdrowy odruch, który w przyszłości pomoże takiemu dziecku wyrobić sobie normalne nawyki.

Kot syjski jako powiew historii.

1 komentarz w temacie “Obecność zwierząt w wychowaniu dzieci

Komentowanie wyłączone