Najlepsza karma dla psa i kota – na co zwrócić uwagę?

Każdy chciałby, aby jego pupil mógł cieszyć się najlepszej jakości karmą. Dobra żywność jest niesłychanie ważna w procesie rozwoju psów i kotów. Nie każdy jednak wie, jak właściwie wybrać. Przecież każde zwierzę jest inne i ma inne zapotrzebowania – jak zatem możemy im dogodzić?

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad dotyczących wyboru właściwej karmy. Przeczytaj i nie zastanawiaj się dłużej w jaki sposób uszczęśliwić swojego pupila!

Karma zamiast resztek

Dobra karma dla psa musi posiadać pełnię potrzebnych składników odżywczych. Nie warto jest ulegać złym tradycjom, wedle których psy i koty można karmić tym samym, co ludzi. Podawanie psu resztek zjedzonego przez nas obiadu może mieć bardzo przykre konsekwencje. Jedzenie przeznaczone dla ludzi często zawiera wiele szkodliwych dla zwierząt substancji. Nawet jeśli nasz pupil jest łakomy i wydaje się zainteresowany naszym posiłkiem, to nie warto mu ulegać. Koty i psy nie wiedzą, co jest najlepsze dla ich układu pokarmowego i same mogą sobie wyrządzić krzywdę. Na jakie pokarmy powinniśmy szczególnie uważać?

Psy i koty nie powinny jeść:

 • Czekolady – jest szczególnie niebezpieczna dla naszych pupili, ponieważ zawiera teobrominę, która może stworzyć zagrożenie dla życia
 • Tłustych i smażonych potraw – powodują problemy z wątrobą
 • Czosnku i cebuli – zawierają szkodliwe dwusiarczki
 • Krowiego mleka – u większości dorosłych zwierząt zalega ono w układzie pokarmowym
 • Pikantnych przypraw – powodować mogą problemy z układem pokarmowym
 • Rodzynek i winogron – działają drażniąco na nerki
 • Kruchych kości np. Drobiowych i króliczych lub rybich ości – ich twarde fragmenty mogą uszkodzić jamę ustną lub układ pokarmowy zwierzęcia

Podanie naszym zwierzakom któregokolwiek z wymienionych pokarmów grozić może poważnymi biegunkami, jak np. w przypadku mleka, a nawet sytuacjami zagrożenia życia, gdy mowa jest o kościach i czekoladzie. Po jakie pokarmy w takim razie sięgać?

Odpowiednie karmy dla psa i kota

Wybierając karmę dla psa lub kota należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wartości odżywcze. Nasz pupil musi dzięki swojej diecie uzyskać pełnię składników potrzebnych do zdrowego rozwoju, czyli:

 1. Białko
 2. Tłuszcze
 3. Węglowodany
 4. Witaminy
 5. Minerały
 6. Woda

Warto więc uważnie czytać etykiety i zwracać uwagę na skład posiłku. Nie warto również ryzykować, jeśli chodzi o wybór producenta, więc dobrze jest zaufać znanym markom. Oczywiście wielkość porcji i suplementacja zależeć będą od stylu życia, rozmiaru oraz rasy zwierzęcia. Należy o tym pamiętać, bo nie każdy pies będzie jadł tak samo – podobnie sprawa ma się z kotem.

Jeśli chodzi o kwestię podawania suchej lub mokrej karmy, to najlepiej jest podawać je naprzemiennie. Posiadają one inne wartości odżywcze i dobrze będą uzupełniać się nawzajem. Dodatkowo zapewnimy w ten sposób urozmaicone doznania smakowe naszym pupilom.

Jeśli szukasz szerokiego wyboru markowych karm w dobrej cenie, to wejdź na stronę https://www.kaufland.pl/.